Äriklassi vs. odavklassi sülearvutid

Peegeldava ekraaniga kasutatud sülearvuti

Sülearvutit otsides olete tõenäoliselt mõtisklenud, et kas äriklassi sülearvutimudelitel ja kodukasutajatele suunatud sülearvutitel on tõepoolest nii suur erinevus.

Kindel vastus on JAH.
Kuigi inimeste eludes võivad töö- ja eraelu piirid sageli hägustuda, elavad sülearvutid siiski kahes täiesti erinevas klassis.

Siinkohal tooksimegi välja fundamentaalsed erinevused äriklassi sülearvutite ja kodukasutajale suunatud sülearvutite vahel.

 

1. Äriklassi sülearvutid on visamad ja kestavad kauem

Kui sülearvutitootjad disainivad tooteid kodukasutajatele, teevad nad seda eeldades, et ostjad soovivad pidevalt trendiga kaasas käia ja arvuteid tihti vahetada. Samuti eeldatakse, et kodukasutajad käivad sülearvutitega hoolsamini ümber ja ei ole arvutite vastupidavuse suhtes nii nõudlikud. Mõlemad põhimõtted mõjutavad arvutite ehitusviisi.

Äriklassi sülearvutid on seevastu loodud pikaajaliseks ja igapäevaseks kasutamiseks ning kuna ettevõtted ei soovi pidevalt suuri partiisid sülearvuteid uuemate vastu vahetada, ei erine äriklassi mudelid üksteisest aastast aastasse just drastiliselt.
Järjepidev disain muudab töö äriklassi sülearvutitega lihtsamaks ja erinevad võimalused, nagu näiteks akude vahetusvõimalus lisab äriklassi mudelite elueale märgatavalt juurde. Seejuures kvaliteetsed äriklassi sülearvutid on loodud pidades silmas kestvust – paljud mudelid on vee- ja tolmukindlad, ning lugupeetavamad brändid on loodud taluma ka väikseid õnnetusi nagu väiksemad mahapillamised ning muud väiksemad kõksud ja obadused.

Kodukasutajatele loodud masinad on seevastu mõeldudki aeguma ja pole ette nähtud kasutamiseks 40 tundi nädalas ja nii paljude aastate vältel.

 

2. Matt ekraan vs. läikiv ekraan

Läikivad ekraanid on kodukasutajatele suunatud sülearvutite juures muutunud väga sagedaseks nähtuseks, sest tootjad usuvad, et tarbijatele meeldib nende läikivus ja kergelt erksamad värvid. Seevastu – mida läikivam ekraan, seda halvem on ekraani vaatenurk (Näiteks võite silmeette manada ebameeldiva olukorra, kus internetist ajalehte lugedes näete rohkem oma peegeldust, kui artiklit, mida soovite lugeda).

Äriklassi sülearvutid tulevad välja mattekraanidega. Näiteks Dell’i repertuaaris tavatarbijale suunatud Dell Inspiron 15.5000 on läikiva ekraaniga, kuid Dell Latitude 15.5000, mis on suunatud äriklientidele on peegeldusvastase ekraaniga.

 

3. Paremad klaviatuurid

Me ei taha öelda, et kodukasutaja-arvutitel on halvad klaviatuurid. Pigem on asi selles, et ärikliendid on klaviatuuride suhtes nõudlikumad ja fookus on tihti produktiivsusel ning seega tihti just trükkimisel.

Nagu näiteks Lenovo Thinkpad’i sülearvutiseeria leivanumbriks olevad klaviatuurid on justkui ülim kuldstandard kõikidele tootjatele – vajutused on konkreetsed ja sujuvad, liikumisteekond piisavalt pikk ning suured nõgusad klahvid on kergesti sõrmede all tuntavad ja seda ilma pilku sõrmedele heitmata.

Samas on laialttuntud fakt, et sama tootja tavakasutaja-arvutitel on klaviatuuriklahvide teekond lühem ja trükimugavus märgatavalt halvem.

 

4. Vahetatavad akud

Tänapäeval tulevad enamus sülearvuteid just sisseehitatud akudega, mida ei saa ise vahetada. Seevastu paljude äriklassi masinatega saab seda teha – st. on võimalik kaasas kanda lisaakut või vahetada aku mahukama vastu. Näiteks võib osta Dell Latitude 14.5000’e kas “3-cell” või “4-cell” mahukama akuga. Hind on neil variantidel ümmarguselt 20-eurot erinev.

 

5. Vähem soovimatuid programme

Suur või keskmise suurusega ettevõte lihtsalt ei saa lubada IT osakonnal istuda ja raisata aega kaasatulevate ebavajalike programmide eemaldamiseks igalt arvutilt, mis kasutusele võetakse. Arvutitootjad on sellest teadlikud ja hoiduvad tahtlikult äriklassi sülearvutite soovimatute prooviversioon-programmidega ülekoormamisest. Vahest võib küll leiduda antiviirustarkvara prooviversioone, kuid sellega tavaliselt ka piirdutakse.

 

6. Biomeetriline turvalisus ja ID-kaardi lugeja

Ei ole just palju tavakasutaja-arvuteid, millel on sõrmejälje- ja ID-kaardi lugejad, kuid äriklassi masinatel on need laialtlevinud lisadeks. Sõrmejäljelugejaga saab näiteks Windowsisse sisse logida ja mujal rakendustes isikut tuvastada. ID-kaardi lugeja on tänapäeva Eestis justkui kohustuslik nähtus.

 

7. Pikem eluiga, lihtsam hooldada

Kuna korporatsioonid peavad sülearvuteid oma arsenalis mitmeid aastaid, peavad arvutitootjad pakkuma neile kogu selle aja vältel ka hooldust ja varuosi. Tänu sellele püsivad äriklassi sülearvutid turul vähemalt aasta või kauem ja komponendid nagu akud ja adapterid on saadaval mitmeid aastaid. Kuigi üliõhukesi ultrabooke on raske, kui mitte võimatu iseseisvalt hooldada, siis enamik kogukamaid mudeleid sisaldavad muutmälu ja salvestusmeediumeid, mida saab vajadusel uuendada ja suurendada.

 

8. Äriklassi sülearvutid on enamasti võimekamad

 

9. Mõistlik hind

Kindlasti mõtlete, kuidas see erinevus hinnas kajastub. Sõltudes sellest, millega te võrdlete, võib äriklassi sülearvuti maksta 100-300 eurot rohkem, kui samade näitajatega tavaklassi masin. Teistel juhtudel on hinnavahe minimaalne. Näiteks on tavakasutajale suunatud Toshiba Satellite Radius P55W hind ainult ümmarguselt 50 eurot erinev sarnase konfiguratsiooniga Lenovo Thinkpad Yoga 15-st, mis on suunatud ärikliendile ning omab palju paremat klaviatuuri, eraldiseisvat graafikaprotsessorit ja 3-tundi pikemat aku kasutusaega.

 

10. Kasutatud äriklassi sülearvutid on nutikas valik